Artykuł sponsorowany

Aparaty słuchowe – fakty i mity

Aparaty słuchowe – fakty i mity

Coraz więcej osób zaczyna mieć problemy z niedosłuchem, co może wynikać z różnych czynników. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą uciążliwością jest użytkowanie aparatu słuchowego dousznego lub zausznego. To urządzenie może pomóc w powrocie do świata dźwięków oraz zwiększeniu komfortu dotychczasowego życia. Jeśli więc słyszysz coraz gorzej, może warto rozważyć jego zakup? Przed podjęciem ostatecznej decyzji poznaj fakty i mity dotyczące stosowania tego urządzenia!

Aparaty słuchowe są za duże, niewygodne, piszczą i szumią?

To jeden z pierwszych mitów, z jakimi się pewnie spotykasz. Współczesna technologa pozwala już bardzo mocno zminiaturyzować aparaty słuchowe. O tym, jaka wielkość tego urządzenia będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie, zadecydują przede wszystkim:

  • ubytek słuchu,

  • warunki anatomiczne ucha.

Dlatego najpierw trzeba zbadać Twoje warunki audiologiczne i anatomiczne, aby uzyskać odpowiedź w kwestii wyboru pomiędzy aparatem dousznym a zausznym. Oba typy mają swoje zalety – i nie chodzi już tylko o ich wielkość. Aparaty słuchowe mają np. kierunkowe systemy mikrofonowe, które ułatwiają wydobycie mowy z hałasu oraz anteny do bezprzewodowej komunikacji. Wyposażone są także w moduł Bluetooth pozwalający na łączenie się tych urządzeń z telefonem czy komputerem.

Jeśli natomiast chodzi o różne szumy i piski, które mogą pojawiać się podczas użytkowania aparatów, to dzisiejsza technologia umożliwia redukcję wszelkich nieprzyjemnych dla ucha dźwięków, sprzężeń czy szumu wiatru.

Aparaty słuchowe noszą tylko ludzie starsi albo całkiem głusi?

To kolejny mit, ponieważ problem niedosłyszenia dotyka coraz więcej ludzi w młodszym wieku. Część z nich ma ubytek słuchu w związku z pracą w hałasie albo dlatego, że często i długotrwale przebywa w głośnym otoczeniu. Są i tacy, którzy już od urodzenia noszą aparaty słuchowe.

Na decyzję o zakupie takiego urządzenia wpływa więc nie wiek, ale raczej chęć poprawienia komfortu słyszenia i życia bez ograniczeń związanych z utrudnionym kontaktem z otoczeniem. Weź również pod uwagę to, że mózg bez otrzymywania określonych bodźców, z czasem nieodwracalnie traci zdolność przetwarzania i rozpoznawania mowy. Dlatego szybsze skorygowanie ubytku słuchu pozwala uzyskać lepsze efekty w rehabilitacji. A stosowanie odpowiedniego urządzenia spowalnia dalsze procesy odcinania mózgu od tych stymulatorów.

Co więcej, aparat słuchowy możesz używać niezależnie od stylu życia, jaki prowadzisz, bez konieczności rezygnacji z dotychczasowych aktywności, łącznie np. z pływaniem. Część modeli jest dziś dostępna z odpowiednim zabezpieczeniem przed wodą, pyłem czy innymi czynnikami.

Na rynku dostępne są różne aparaty słuchowe proponowane np. przez firmę Audika. Ich zadaniem jest pomoc w lepszym słyszeniu tego, co mówią ludzie w otoczeniu, telewizji itp. Nosząc je, możesz także szybciej zareagować na różne sygnały ostrzegawcze, usłyszeć dzwonek telefonu albo do drzwi – przy okazji zwiększasz swoje poczucie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Mając już wiedzę na temat faktów i mitów dotyczących tych urządzeń, dajesz sobie szansę na poprawienie komfortu życia. Przekonaj się sam!