You are here: STRONA GŁÓWNA Category Blog 1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Search

Społeczne Stowarzyszenie Ekologiczno-Krajoznawcze "Dolina Warty"

Dolina Warty
 

1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Email Drukuj PDF

4 lutego  Sejm R P  uchwalił  dzień  1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Projekt ustawy skierował do Sejmu Prezydent Lech Kaczyński, a podpisał ją Prezydent Bronisław Komorowski. 

 " /.../W hołdzie Żołnierzom Wyklętym,bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego z bronią w ręku jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu - stanowi się co następuje.

ART.1 

Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych "- mówi ustawa.

1 marca 1951 r. jest dniem egzekucji ppłk. Łukasza Cieplińskiego i jego grupy. Dzień 1 marca został uznany za Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1963 jest datą śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego sierżanta Józefa Franczaka ps. "Lalek" - żołnierz września 1939 r., ZWZ, AK i potem WiN. Zginął w walce okrążony przez MO i SB.

- Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"Tropem Wilczym" jest oddaniem hołdu Żołnierzom Wyklętym oraz promocją wiedzy na temat polskiego podziemia zbrojnego działającego na obszarze Polski w latach 1944-1963.

- Stowarzyszenie Dolina Warty podpisało w dniu 16 stycznia 2015 r. porozumienie z Fundacją Wolność i Demokracja z Warszawy w celu przeprowadzenia Biegu "Tropem Wilczym" na terenie Gminy i Miasta Warta.

- Biorąc udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"udowadniamy,że idea i wartości o które walczyli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.

Rozpoczęcie imprezy o godzinie 11:00

Zmieniony ( Niedziela, 08 Luty 2015 18:41 )  

Ekologiczne newsy

Statystyka

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Najnowsze artykuły

Najpopularniejsze

Kontakt

Społeczne Stowarzyszenie Ekologiczno-Krajoznawcze
"Dolina Warty"