O STRONIE

Od autora | Kalendarium strony | Źródła | Podziękowania | Pisali o stronie | Sukcesy | Informacje techniczne

       Od autora

       Projektując stronę internetową Dobrej i dobierając do niej materiały kierowałem się kilkoma przesłankami.
Po pierwsze chciałem choć w części załatać dziurę jaką stanowił niemal zupełny brak możliwości znalezienia w internecie informacji o Dobrej, jej okolicy i mieszkańcach. Obecnie już każdy region kraju i prawie każde miasto posiada przynajmniej jedą stronę internetową jemu poświęconą. W Dobrej pierwszymi tego typu inicjatywami były strony wykonane w 2000 roku przez Huberta Nowaka i Jacka Gajewskiego tematycznie związane z działalnością Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej oraz procesją "Emaus" (w chwili obecnej nieistniejące). Nadal jednak nie istniała żadna witryna poświęcona w szerszy sposób miejscowości. Brak inicjatywy również ze strony samorządowców skłonił mnie w końcu do rozpoczęcia prac nad przygotowaniem takiej strony.
Ważną przyczyną która skłoniła mnie do utworzenia serwisu i mającej istotny wpływ na jego formę i zawartość były rosnące w ostatnich latach tendencje globalistyczne, zagubiania swojej tożsamości nie tylko lokalnej i powstałe jakby w odpowiedzi na nie w latach dziewięćdziesiątych zjawisko tzw. lokalnego patriotyzmu. Chcąc to pojęcie rozwinąć starałem się w części merytorycznej strony położyć szczególny nacisk na historię i tradycję Dobrej tworzoną w ciągu wieków przez jej mieszkańców, a składającą się na historię naszego regionu i w rezultacie współtworzącą przebogatą kulturę i tradycję naszego narodu, na przykładzie takiego miasteczka jak Dobra.
Po trzecie wkońcu chciałem w wygodny i przyjemny dla internauty sposób, oprócz umożliwienia mu przez sieć zdobycia informacji o Dobrej, zachęcić go do choć pobieżnego zapoznania się nie tylko z historią miejscowości w której mieszka (nie koniecznie Dobrej), ale również zainteresowania się jej aktualnymi sprawami i aktywniejszego wzięcia udziału w samorządowym życiu publicznym.
        Na stronie starałem się zamieścić możliwie najciekawsze i najbardziej praktyczne informacje oraz wiadomości z życia miasta i okolicy. Własne teksty pisałem starając się zachować względny obiektywizm i neutralność. W obecnej edycji strony poszerzyłem jednak poprzez forum dyskusyjne i komentarze możliwość wypowiadania się samych internautów oraz komentowania przez nich aktualnych spraw i wydarzeń. Mam nadzieję, że strona ta spełnia Wasze oczekiwania i godnie reprezentuje miasto i gminę w sieci internet. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, iż witrynę można jeszcze bardziej ulepszyć i uatrakcyjnić. Wdzięczny będę zatem za wszelkie komentarze i sugestie odnośnie strony. Jeśli jesteś w posiadaniu materiałów, które mogą ją wzbogacić lub uatrakcyjnić, prześlij je lub skontaktuj się ze mną.

       Kalendarium strony

grudzień 1999 r. - rozpoczęcie prac przy tworzeniu pierwszej edycji strony Dobrej (witryna nie została opublikowana w internecie)
21 maja 2000 r. - rozpoczęcie prac przy tworzeniu właściwej strony
1 lipca 2000 r. - opublikowanie strony w internecie (serwer konin.lm.pl)
30 września 2000 r. - przeniesienie przebudowanej strony na serwer NetART
8 października 2000 r. - dodanie do strony księgi gości
23 listopada 2000 r. - opublikowanie kolejnej edycji strony
1 stycznia 2001 r. - strona dostępna w domenie www.dobra.prv.pl
8 lutego 2002 r. - nowy układ i szata graficzna oraz rozbudowa serwisu (nowe działy i księga gości, forum dyskusyjne, komentarze)
5 kwietnia 2004 r. - serwis przeniesiony na nowy, komercyjny serwer
13 maja 2004 r. - Uruchomienie komercyjnej domeny - www.dobra.net.pl

Wygląd kolejnych edycji strony:

     
grudzień 1999 lipiec 2000 październik 2000 grudzień 2000

       Źródła

       Materiały zawarte na stronie pochodzą z wielu źródeł. Starałem się dotrzeć do możliwie najciekawszych, dokładnych i aktualnych danych. Poniżej przedstawiam najważniejsze źródła wykorzystane przeze mnie przy tworzeniu strony:

       Książki

- "Dobra - zarys dziejów miasta" - Stanisław Stasiak
- "Województwo konińskie - vademequm turystyczne" - Piotr Maluśkiewicz
- "Województwo konińskie" - Piotr Maluśkiewicz
- "Powiat turecki" - Andrzej Piasecki
- "Przez druty, kraty i kajdany" - Piotr Kosobudzki

       Gazety

- "Echo Turku"
- "Głos Wielkopolski"

       Inne źródła

- materiały udostępnione przez "Głos Wielkopolski"
- materiały udostępnione przez Stanisława Stasiaka
- materiały z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku
- materiały znalezione w internecie
- osobiste spostrzeżenia i materiały prywatne
- ...

       Podziękowania

Przesyłam serdeczne podziękowania osobom, które w mniejszym lub większym stopniu przyczyniły się do rozbudowy i uatrakcyjniania tej strony. W szczególności do rozwoju serwisu przyczynili się:

- Andrzej Tyczyno
- Stanisław Stasiak

a także:

- Anna Kosobudzka
- Sławomir Kosobudzki
- Sławomir Kołodziejek
- Dariusz Gajowiak
- Marta Zasiadczyk
- Iwona Kujawa


       Pisali o stronie

- "Echo Turku"
- "Głos Kolski"


       Sukcesy i podziękowania

styczeń 2001 - strona uznana za nejlepszą w miesiącu styczniu w ogólnopolskim konkursie Inet Awards na najlepszą stronę WWW w kategorii Best Private Site.
- luty 2002 - podziękowanie klubu sportowego "Wicher" Dobra


       Informacje techniczne

- Sugerowana przeglądarka: InternetExplorer (w wersji conajmniej 4.0)
- Sugerowana rozdzielczość ekranu: 800/600 pikseli.
- Wykorzystany standard kodowania znaków: ISO-8859-2
- Wykorzystane elmenty języków: JavaScript, PHP 4 oraz Flash i CSS.
- Strona jest zgodna ze specyfikacją HTML 4.0.Strona główna   |   Wstecz   |   Góra