REKREACJA

       Możliwości rekreacji na terenie gminy

Zbiornik "Jeziorsko"       Dobra i okolice znajdują są w dość ciekawym turystycznie obszarze. Malownicze położenie zachęca coraz to większe rzesze turystów do wypoczynku na tym terenie.
       Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się zbiornik retencyjny "Jeziorsko" o powierzchni 42 km kw. Jezioro w części północnej pełni rolę rekreacyjno-wypoczynkową. Amatorzy sportów wodnych mogą uprawiać tu liczne dyscypliny wodne. Również miłośnicy przyrody, zwłaszcza ptaków, będą usatysfakcjonowani. Zbiornik stworzył bowiem ciekawy obszar florystyczny i faunistyczny i stał się ogromną atrakcją pod względem ornitofauny. Wokół "Jeziorska" zobaczyć można i posłuchać przedstawicieli ponad 250 gatunków ptaków wodnobłotych takich jak: kormorany, źurawie, bataliony, czy też kilka gatunków gęsi. Ze względu na występujące tu bogactwo fauny, utworzony został wokół zbiornika obszar chronionej przyrody. Zbiornik jest również miejscem organizowania różnych zawodów i zjazdów. Przykładowo w 1999 r. zorganizowane były tu motorowodne mistrzostwa Polski, ogólnopolski zlot CB-radiowców i inne ciekawe imprezy o charakterze rekraacyjno-sportowym. Jak dotąd największą z nich były przeprowadzone na akwenie w maju 2001 roku eliminacje do Motorowodnych Mistrzostw Europy w klasie O-500.
       Drugim zbiornikiem wodnym na terenie gminy Dobra jest już znacznie mniejszy zbiornik retencyjny "Żeronice" na Teleszynie, którego wody wykorzystywane są przez elektrownię "Adamów". Kąpiel w nim jest jednak zabroniona.
       Atrakcję turystyczną stanowić mogą również lasy w gminie, położone głównie na południowy-wschód od miasta, dając wiele możliwości grzybiarzom. W lasach spotkać można dodatkowo dzika, sarnę, lisa, rzadziej jelenia.
       Atrakcyjne położenie i zdrowe powietrze zachęcają do wypoczynku na terenie gminy. Typowych "mieszczuchów" z pewnością zainteresować może możliwość wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych oferujących poza zdrowym jedzeniem szereg dodatkowych atrakcji jak jazda konna, przejażdżki bryczką lub motorówką i inne.
       Rozczarowywać może jedynie słabo rozwinięta sieć gastronomiczno-usługowa wokół Jeziorska, lecz i pod tym względem sytuacja powoli się poprawia.

       Gości przebywających w Dobrej lub jej okolicy w okresie Świąt Wielkanocnych zpewnością zainteresować mogą również kultywowane tutaj od dawna obrzędy religijne związane z tym świętem: Straż Grobu Wielkanocnego i procesja "Emaus".


Strona główna   |   Wstecz   |   Góra