BIBLIOTECZKA

O Dobrej      Książki dobrzan      O regionie

       O Dobrej

DOBRA - zarys dziejów miasta
Autor: Stanisław Stasiak

Pierwsza monografia poświęcona w całości miastu i przedstawiająca zarys jego dziejów. Celem jaki przyświecał autorowi piszącemu pracę, była popularyzacja wiadomości z historii Dobrej. Przedstawia ona w krótki, lecz ciekawy sposób kolejne etapy z historii miasta i choć nie wyczerpuje w pełni tematyki poruszanych zagadnień, zawiera jednak wiele interesujących faktów dotychczas mało znanych a wartych świadomości zwłaszcza przez dobrzan.


       Książki dobrzan

Przez druty, kraty i kajdany
Autor: Piotr Kosobudzki
Wydawnictwo Nortom - 1996

"Przez druty, kraty i kajdany" to bogato udokumentowane wspomnienia autora, dobrzanina (obecnie turkowianina) z okresu przedwojennego, następnie partyzanta Narodowych Sił Zbrojnych aż do lat pięćdziesiątych. Piotr Kosobudzki - najpierw żołnierz kampanii wrześniowej 1939 r., później jeden z prekursorów konspiracji w Dobrej a następnie partyzant NSZ, członek Pogotowia Akcji Specjalnej, więzień Wronek, przez cały czas walczył przeciw wspólnym wrogom Polski. Kilkakrotnie uciekał z niewoli i więzień Niemcom, a później uciekł nawet konwojowany przez UB. Bardzo ciekawe są również epizodycznie przedstawione wydarzenia jak pomoc dwóm Żydom zbiegłym z hitlerowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, czy likwidacja przez Oddział NSZ bandy Kwaśniewskiego na Podlasiu.


       O regionie

Powiat turecki
Autor: Andrzej Piasecki
Rok wydania: 1999

Książka stanowi podręczny informator o powiecie i jego mieszkańcach. Znajdziemy w nim informacje z historii powiatu, jego współczesności, miastach i gminach, ludziach oraz firmach i urzędach. Praca wzbogacona jest dodatkowo ciekawymi zdjęciami i zestawieniami, i stanowi dobre źródło dla chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat powiatu na którego terenie chcąc niechcąc żyjemy.


Województwo konińskie - vademequm turystyczne
Autor: Piotr Maluśkiewicz
Rok wydania: 1980

Przewodnik turystyczny po terenie byłego województwa konińskiego. Książeczka przedstawia pokrótce dzieje regionu oraz opisuje kolejne jego miejscowości - ich krótki zarys historyczny, zabytki oraz dodatkowe informacje przydatne turyście. Niestety duża część tych ostatnich jest już nieaktualna, jednak jako pomoc przy planowaniu wypadu turystycznego w region dobrze się nadaje. Informacje nie są niestety wzbogacone o zdjęcia.


Województwo konińskie
Autor: Piotr Maluśkiewicz
Rok wydania: 1982

Obszerniejsza wersja poprzedniej pozycji. Materiały wzbogacone są dodatkowo czarno-białymi zdjęciami.
Strona główna   |   Wstecz   |   Góra