WYDARZENIA - ROK 2002
 
       II sesja Rady Miejskiej
 
       Drugą w tej kadencji sesję Rady Miejskiej poświęcono przede wszystkim uchwaleniu stawek przyszłorocznych podatków i opłat lokalnych, ale i nie tylko. Radni zdecydowali również o podniesieniu wysokości swoich diet. Przewodniczący otrzymywał ich będzie 32 miesięcznie (608 zł), wiceprzewodniczący - 12 (228 zł, przewodniczący komisji otrzymają 10 diet za każde posiedzenie (190 zł), natomiast pozostali radni 7 (133 zł). Podczas sesji powołano również komisję, która zajmie się zmianą Statutu Gminy, m.in. przywróceniem zapisu o etatowym wiceburmistrzu, który Rada poprzedniej kadencji zastąpiła funkcją społeczną.
 
Dodano: 31 grudnia 2002 r.
 
       Zwłoki w rzece
 
       Makabrycznego odkrycia dokonał jeden z mieszkańców Skęczniewa. Mężczyzna znalazł na brzegu Warty szczątki ludzkiego szkieletu. W niedzielę po południu przechadzający się brzegiem rzeki mężczyzna zauważył wystające z mułu kości. Okazało się, że jest to ludzki szkielet, z fragmentami ubrania. O znalezisku poinformował policję.
- Zwłoki są w daleko posuniętym rozkładzie - mówi Jolanta Skonieczna, rzecznik policji w Turku - Szkielet zabezpieczono do badań. Nie wyklucza się też rekonstrukcji czaszki w celu ustalenia tożsamości ofiary - mówi Skonieczna.
Analiza ma wyjaśnić, jak długo zwłoki leżały w wodzie i co było przyczyną zgonu.
 
Dodano: 31 grudnia 2002 r.
Źródło: Radio Konin
 
       Noworodek na wysypisku
 
       Makabrycznego odkrycia dokonał w miniony piątek dozorca gminnego wysypiska śmieci. W podejrzanie dla niego wyglądającym worku na śmieci znalazł on zwłoki noworodka. Przybyła na miejsce zdarzenia dobrska policja oraz lekarz stwierdzili krwawe plamy na główce oraz silne ślady na szyjce dziewczynki. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że dziecko urodziło się w pełni zdrowe a zamordowane zostało w pół godziny po narodzeniu. Ukryte w reklamówce i worku na śmieci zwłoki wrzucone zostały do kontenera znajdującego się w Skęczniewie przy parkingu obok zbiornika "Jeziorsko". Policja prosi o kontakt wszystkie osoby, które w tej sprawie mają jakieś podejrzenia lub inne informacje, które mogły by być pomocne w odnalezieniu zabójcy (zabójców).
 
Dodano: 4 grudnia 2002 r.
 
       Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej
 
       Po raz pierwszy w tej kadencji zebrała się Rada Miejska w Dobrej. Inauguracyjną sesję, która miała miejsce 21 listopada, otworzył najstarszy wiekiem, radny Stanisław Zasiadczyk. Podczas bezkonfliktowego posiedzenia wyłoniono członków gminnych komisji oraz wybrano przewodniczącego Rady Miejskiej, którym został Eugeniusz Żerkowski (PSL). Sesja była również okazją do złożenia przez nową panią burmistrz - Mariannę Ochocką - uroczystego ślubowania.
 
Dodano: 4 grudnia 2002 r.
 
       Burmistrzem Ochocka
 
       Marianna Ochocka rekomendowana przez KKW SLD-UP, dyrektorka dobrskiego MGOK, będzie przez najbliższe cztery lata pełnić funkcję burmistrza miasta i gminy Dobra. Taką decyzję podjęli podczas wczorajszej drugiej tury wyborów samorządowych mieszkańcy gminy. Zdobyła ona poparcie 1268 głosujących podczas gdy jej kontrkandydat - Jan Nowak - tylko 975. O zwycięstwie Marianny Ochockiej zdecydowały przede wszystkim głosy mieszkańców wsi, gdyż w samej Dobrej różnica między kandydatami wyniosła zaledwie 9 głosów.
 
Dodano: 11 listopada 2002 r.
 
       Kto burmistrzem?
 
       Być może jeszcze dziś wiadomo będzie, kogo w drugiej turze wyborów samorządowych dobrzanie wybrali na burmistrza miasta. O stanowisko to walczyli dotychczasowy w-ce burmistrz Jan Nowak oraz Marianna Ochocka - dyrektorka dobrskiego MGOK. Różnica między tymi kandydatami wynosiła w I turze zaledwie cztery głosy, co z pewnością zmobilizowało wielu dobrzan do zagłosowania na swojego kandydata wczoraj. Wielu jednak nie widząc kandydata dla siebie bądź też z innych względów, wolała pozostać w domach.
 
Dodano: 11 listopada 2002 r.
 
       Koniec piłkarskiej jesieni
 
       Ostatnią - piętnastą serią spotkań - zakończyła się runda jesienna w piłkarskiej okręgówce. Dobrska drużyna z sumą 16 punktów zakończyła rozgrywki na jedenastej pozycji odnotowując w ciągu jesieni 4 zwycięstwa, tyleż samo remisów i 7 porażek. Podobne wyniki piłkarze piłkarze "Wichru" osiągnęli w analogicznym okresie poprzedniego sezonu, co zważywszy na letnie wzmocnienia zespołu jest dość niepokojące. Z pewnością trenerzy jak i pozostała kadra klubu będę miały nad czym myśleć podczas zimowej przerwy tak, aby w rundzie wiosennej dostarczyć kibicom nieco więcej pozytywnych emocji.
 
Dodano: 11 listopada 2002 r.
 
       Niepewna przyszłość targowiska c.d.
 
       We wstępnych rozmowach między przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich a władzami miasta, starano się ustalić dalsze losy działki po synagodze przekazanej w sierpniu Związkowi na mocy decyzji Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Najbardziej prawdopodobnym do zrealizowania wariantem wydaje się być odkupienie przez miasto od ZGWŻ działki, tym bardziej, że strona żydowska pragnie ją odsprzedać po cenach obowiązujących w danej chwili na tym terenie. Dalsze negocjacje oraz ostateczna decyzja spadną już jednak na nowe władze samorządowe. Sprawa ta i jej ostateczny finał nie zdają się jednak zakończyć wątku żydowskiego w Dobrej. W trakcie zbierania przez pełnomocnika prawnego byłych właścicieli żydowskich i ich spadkobierców jest bowiem dokumentacja o odszkodowania za pożydowskie kamienice położone przy rynku.
 
Dodano: 15 października 2002 r.
 
       Niepewna przyszłość targowiska
 
       Komisja Regulacyjna ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich podjęła ostateczną decyzję obligującą władze Dobrej do zwrotu Wrocławskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej dwóch działek w centrum miasta. Są to działka wraz z zabudowaniami po zakładzie komunalnym oraz przyległy do niej skwer, który stanowił dotychczas miejskie targowisko. Alternatywnego planu jego usytuowania władze miasta nie opracowały i najprawdopodobniej problem ten spadnie już na nowe władze. Co będzie z targowiskiem i handlującymi na nim w przypadku jeśli Gmina Żydowska nie zezwoli na jego dalsze funkcjonowanie - nie wiadomo.
 
Dodano: 23 sierpnia 2002 r.
 
       Inauguracja sezonu w okręgówce
 
       Od dwóch porażek i jednego zwycięstwa rozpoczęli piłkarze "Wichru" występy w nowym sezonie piłkarskim w klasie okręgowej. Pierwsza kolejka spotkań rozegrana została 14 sierpnia, a rywalami "Wichru" byli piłkarze "Polonusa" Kazimierz Biskupi. W kadrze "Wichru" Dobra nastąpiły istotne zmiany. Zespół wzmocniony został o czterech piłkarzy pozyskanych z sąsiednich klubów. Są nimi: Tomasz Musiałowski z "Orła" Kawęczyn, Marcin Radosz ze "Znicza" Władysławów, Maciej Maciejewski z "Tura" Turek oraz Tomasz Wypyszyński z "Baszty" Uniejów. Na boisku nie zobaczymy już z kolei bramkarza Jerzego Jesiołowskiego, który definitywnie zakończył karierę. Oprócz drużyny seniorów władze klubu zdecydowały się wystawić do rozgrywek również drużyny trampkarzy i juniorów starszych. Najbliższe spotkanie "Wichru" Dobra odbędzie się w niedzielę 25 sierpnia o godzinie 17:00 na stadionie w Dobrej. Przeciwnikami dobrzan będzie zespół "Polanina" Strzałkowo.
 
Dodano: 23 sierpnia 2002 r.
 
       Gminne dożynki
 
       Gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek było sołectwo Potworów. Dożynki rozpoczęły się tradycyjnym korowodem wieńcowym, który poprowadzili ich tegoroczni starostowie: Anna Sypniewska i Robert Jasiak, oboje z Potworowa. Kolejnymi etapami obchodów były podzielenie się chlebem, przemówienia oraz występy artystyczne. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i powiatowych, toteż nie dziwił fakt, że w świetle zbliżających się wyborów, tegoroczne dożynki w znacznej mierze stanowiły kampanię wyborczą aniżeli uroczystości dziękczynne za tegoroczne plony.
 
Dodano: 23 sierpnia 2002 r.
 
       Plener po raz ósmy
 
       Dwudziestu dziewięciu malarzy amatorów uczestniczyło w tegorocznych plenerowych warsztatach twórczych "Paleta 2002" zorganizowanych już po raz ósmy przez konińskie Centrum Kultury i Sztuki oraz MGOK w Dobrej. W czasie tygodniowego, niezwykle słonecznego pleneru, powstało kilkadziesiąt obrazów olejnych, z których część tradycyjnie pozostanie w Dobrej. Osteteczne efekty pracy malarzy można będzie ocenić podczas wystawy, której otwarcie planowane jest na przełomie września i października. Część obrazów można będzie również kupić.
 
Dodano: 22 lipca 2002 r.
 
       Zgoda na maszt
 
       Rada Miejska Dobrej zgodziła się na wydzierżawienie gruntu firmie PTK "Centertel" z przeznaczeniem na wybudowanie stacji z antenami nadowczo-odbiorczymi telefonii bezprzewodowej. Około pięćdziesięciometrowej wysokości maszt usytuowany miałby być w parku na tyłach Miejsko-Gminnego Ośroka Kultury. Oznaczało by to, że w promieniu 550 metrów znajdowały by się aż trzy takie stacje, który to fakt zaniepokoił część mieszkańców. Według władz miasta emitowane przez maszty promieniowanie nie będzie miało negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie mieszkańców, a najważniejsze są korzyści finansowe z tytułu dzierżawy, które przeznaczone będą na porządkowanie miejskiej zieleni.
 
Dodano: 6 lipca 2002 r.
 
       Pamięci Lecha Freta
 
       Z udziałem sześciu drużyn odbył się w Dobrej II Turniej Piłki Nożnej im. Lecha Freta - zmarłego nagle przed trzema laty działacza klubu sportowego "Wicher". Brały w nim udział sześcioosobowe zespoły, złożone z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Kolejne miejsca w Turnieju zajęły drużyny: 1 - FC Dobra, 2 - Ososuńce, 3 - "Sparta" Mikulice, 4 - SMNP Dobra, 5 - Aluminium, 6 - FC Dobra II. Królem strzelców został Grzegorz Łakomicki, najwartościowszym piłkarzem - Arkadiusz Wielgocki, zaś za najlepszego bramkarza uznano Marcina Rosiaka. Prezes klubu Stanisław Stasiak pragnąłby, aby w przyszłości, o ile pozwolą na to warunki i finanse, Turniej nabrał większego, ponadgminnego znaczenia, i aby odbywał się on z udziałem pełnych, jedenastoosobowych drużyn.
 
Dodano: 19 czerwca 2002 r.
 
       Wyniki testów gimnazjalnych opublikowane
 
       W minionym tygodniu ogłoszone zostały wyniki egzaminów gimnazjalnych, które odbywały się w dniach 14/15 maja. Gimnazjaliści pisali kolejno test humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy. Z każdego testu można było uzyskać maksymalnie 50 punktów, co w sumie dawało 100 punktów. W Wielkopolsce średnie wyniki to: z testu humanistycznego - 29,6 punktu, z testu matematyczno-przyrodniczego - 26,6 punktu, w sumie 56,2 punktu z obu testów. Dobrscy gimnazjaliści oba testy napisali ponad średnią wojewódzką zdobywając kolejno: z testu humanistycznego - 30 punktów, z testu matematyczno-przyrodniczego - 28,5 punkta, w sumie 58,5 punkta. Z pośród 10 gimnazjów z terenu powiatu tureckiego, lepsze wyniki z testu humanistycznego odnotowały gimnazja: nr 1 z Turka (32,6), nr 2 z Turka (32,4), z Przykony (30,9) oraz z Grzymiszewa (30,3). Z testu matematyczno-przyrodniczego lepsi okazali się tylko gimnazjaliści z Malanowa zdobywając aż 35,5 punkta.
 
Dodano: 19 czerwca 2002 r.
 
       Udany festyn
 
       Bardzo udanie zakończył się Rejonowy Festyn Kulturalno-Rekreacyjny "Daj serce innym" Dobra 2002. Wzięło w nim udział ponad 250 dzieci z klas integracyjnych funkcjonujących na terenie byłego województwa konińskiego. Wprawdzie zła pogoda nie pozwoliła na pokaz akrobacji samolotowych, skoki spadochroniarzy i lądowanie balonu, jednak nie przeszkodziło to dzieciom w udanej zabawie. Liczne konkursy, prezentacje artystyczne, dmuchany zamek i jazda konna pochłaniały je bez reszty. Po godzinie 14:00 mogli oni dodatkowo obejrzeć przedstawienie znanego z telewizji Polsat zespołu "Wujcio Hipcio i przyjaciele". Natomiast klauni z krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" zaproponowali dzieciom kolejne konkursy, wspólne śpiewanie piosenek, a także pokazy iluzji. Do końca dnia organizatorzy rozdali w sumie kilkaset nagród w tym śpiwory, plecaki, materace, kalkulatory, stroje sportowe i wiele innych. Głównymi organizatorami festynu byli "Przegląd Koniński" i Zespół Szkół Publicznych w Dobrej.
 
Dodano: 18 czerwca 2002 r.
 
       I Dekanalny Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej
 
       Parafia Najświętszej Marii Panny w Psarach była gospodarzem I Dekanalnego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który honorowym patronatem otoczył ks. bp Roman Andrzejewski. Przybyli na niego parafianie i goście obejrzeli i wysłuchali programów słowno-muzycznych przygotowane przez uczestniczące w nim parafie dekanatu dobrskiego oraz mogli podziwiać wystawę prac plastycznych. Jury w składzie: ks kanonik Tadeusz Szparaga - proboszcz parafii Psary, Józef Zając - wójt gminy Przykona i Anna Grzybowska - katechetka z Pęczniewa wyróżniła w konkursie plastycznym prace: Magdaleny Kuźnickiej z Boleszczyna, Sylwii Kurzawy ze Skęczniewa, Katarzyny Rozmus i Agnieszki Ratajek z Dobrej oraz Anny Sekury, Magdaleny Misiek, Pauliny Siwek i Michała Sekury z Psar. W konkursie recytatorskim nagrodę główną przyznano dobrskiemu Teatrowi Małych Form, natomiast w muzycznym zespołowi z parafii Psary. Nagrodę specjalną dyrektora OUK w Przykonie otrzymała najmłodsza uczestniczka Festiwalu - Liliana Idzińska ze Skęczniewa.
 
Dodano: 18 czerwca 2002 r.
 
       Rozgrywki ligowe zakończone
 
       Na jedenastej pozycji zakończył zespół "Wicher" Dobra rozgrywki ligowe w sezonie 2001/2002. Miejsce to zapewnia drużynie dalszą grę w lidze okręgowej. W sumie na 30 spotkań dobrscy piłkarze wygrali 10 meczów, 4 zremisowali, natomiast 16 przegrali. Zdecydowanie najlepszym okresem gry dla "Wichru" okazała się końcówka sezonu, kiedy to byli równorzędnymi partnerami nawet dla zespołów z początku tabeli. Inne drużyny klubu "Wicher" Dobra rozgrywki ligowe zakończyły na kolejno: junior młodszy - 6 miejsce (na 11 zespołów), trampkarz starszy - 7 miejsce (na 8 startujących drużyn). Kolejne rozgrywki już w nowym sezonie piłkarskim dopiero pod koniec sierpnia.
 
Dodano: 18 czerwca 2002 r.
 
       Przygotowania do festynu
 
       Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się dla uczestników czerwcowy festyn klas integracyjnych. Jego organizatorami są Zespół Szkół w Dobrej oraz "Przegląd Koniński". Już dziś wiadomo, że na niebie nad Dobrą pojawią się samoloty i balon. W imprezie weźmie udział około 500 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, które prowadzą oddziały integracyjne. Festyn rozpocznie się w sobotę 8 czerwca o godzinie 10:00. Reprezentanci wszystkich biorących w nim udział placówek, wypuszczą w niebo 100 baloników, a na boisku wyląduje balon z konińskiego aeroklubu. Na dzieci czekać będzie również wiele innych atrakcji jak konkursy, jazda konna, nadmuchiwane zamki i zjeżdżalnie, wycieczka do okoła zbiornika "Jeziorsko", występ klaunów, ognisko oraz dyskoteka. Na zakończenie festynu zaś, nad szkołą przelecą samoloty.
 
Dodano: 14 maja 2002 r.
 
       Pomnik nieznanym żołnierzom
 
       Po blisko póltorarocznym okresie od chwili przyznania przez wydział spraw obywatelskich Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pieniędzy na remont mogił nieznanych żołnierzy poległych pod Dobrą w czasie I wojny światowej, coraz bliższy wydaje się być moment rozpoczęcia prac przy budowie pomnika. Pieniądze na ten cel w kwocie 1000 euro pochodzić będą z Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel. W zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym, najprawdopodobniej wspólnie spoczywają żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej. W najbliższym czasie powołana zostanie specjalna komisja, której zadaniem będzie przygotowanie ostatecznego projektu nagrobka. W jej skład wejdą przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych, oraz lokalni badacze historii, architekci i plastycy.
 
Dodano: 9 maja 2002 r.
 
       Przegląd Twórczości Chrześcijańskiej
 
       Parafia Psary będzie gospodarzem I Przeglądu Twórczości Kultury Chrześcijańskiej Dekanatu Dobrskiego. Z propozycją zorganizowania takiego przeglądu wystąpił do dziekana dekanatu dobrskiego ks. kanonika Zygmunta Chromińskiego i wójta gminy Przykona Józefa Zająca dyrektor Ośrodka Upowszechniania Kultury w Przykonie - Zbigniew Bartosik. Jego inicjatywa została przychylnie oceniona. Każda z dziewięciu parafii wchodzących w skład dekanatu, miała by na prezentację muzyczno-recytatorską 15 minut. W kościele zaprezentowane były by również prace plastyczne twórczych parafian (grafika, rysunek, malarstwo, rzeźba). Uczestnicy przeglądu uhonorowani zostaną dyplomami oraz nagrodami. Z wyrużnionych prac została by natomiast stworzona wystawa, którą obejrzeć można by było w kolejnych parafiach dekanatu. O objęcie przeglądu honorowym patronatem, organizatorzy zwrócą się do ks. bp Bronisława Dembowskiego.
 
Dodano: 27 kwietnia 2002 r.
 
       XXIV Konfrontacje
 
       Po raz dziesiąty odbyły się w Dobrej Międzypowiatowe Konfrontacje Teatrów Dziecięcych. W przeglądzie, który odbywał się w dniach 23 i 24 marca, zaprezentowano w sumie 25 przedstawień. Nasz powiat reprezentowało 7 dziecięcych teatrzyków: "Cudaki" z Dobrej, "Klakier" i "Klakier II" z Przykony, "Kubusie" z Tuliszkowa, "Skrzaty" z Władysławowa, "Wyobraźnia" z Tuliszkowa oraz zamykający przegląd teatr "Żuk" z Piekar. Konfrontacjom przyglądali się przedstawiciele władz miasta i powiatu, Jan Nowak (v-ce burmistrz Dobrej), przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Stencel oraz naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu ze Starostwa Powiatowego Mirosław Mękarski. Organizatorami XXIV Międzpowiatowych Konfrontacji Teatrów Dziecięcych było Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz MGOK Dobra, a przedsięwzięcie sponsorowały firmy "Farpol" i "Mark".
 
Dodano: 27 marca 2002 r.
 
       Niepewna przyszłość dworca
 
       Rada Miejska postanowiła w całości wydzierżawić budynek dworca autobusowego przy placu Świerczewskiego. Decyzja ta oznacza w praktyce jego likwidację. PRLowskiej archtektury obiekt już od wielu lat wzbudza kontrowersje i dyskusje wśród mieszkańców miasta. Ze zniszczonej poczekalni i toalety mało który z podróżnych korzysta, a są one raczej miejscem spotkań miejscowych "penerów". Z drugiej strony stanowił on jednak jedyny miejski szalet. Część mieszkańców postuluje, aby dworzec wyburzyć, a na jego miejsce postawić nowoczesną wiatę przystankową. Pewne jest jedynie to, że decyzji w sprawie budynku nie należy się zbyt szybko spodziewać.
 
Dodano: 27 marca 2002 r.
 
       Kontrowersyjny maszt
 
       Firma PTK 'Centertel" planuje wybudowanie w Dobrej swojej stacji z antenami nadawczo-odbiorczymi telefonii bezprzewodowej. Byłaby to w mieście już trzecia tego typu stacja. Piećdziesięciometrowej wysokości maszt miałby powstać obok parku na tyłach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Przedstawiciele firmy "Centertel" zapewniają, że stacja nie będzie w żaden negatywny sposób wpływać na środowisko i zdrowie mieszkańców. Zapewnienia te nie uspokajają jednak wielu mieszkańców. Kilkoro z nich skierowało już swój protest do Zarządu Miejskiego. Uważają oni, iż tak gęsta sieć stacji nadawczo-odbiorczych telefonii bezprzewodowej doprowadzi do kumulacji pola elektromagnetycznego, co w konsekwencji spowoduje przekroczenie dopuszczalnych norm szkodliwego dla zdrowia promieniowania. Za chybioną uważają również lokalizację obiektu. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, a zajmować się nią wkróce będą władze miasta.
 
Dodano: 15 marca 2002 r.
 
       Decyzja odroczona
 
       Odroczeniem zakończyła się w Warszawie rozprawa w kwestii dalszych losów skweru ("małego parku") przy ulicy Narutowicza. Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu, która rozpoczęła proces, domaga się zwrotu oprócz placu na którym znajdowała się niegdyś synagoga, również sąsiedniej, zadrzewionej działki. O ile władze samorządowe nie podważają prawa Żydów do tej pierwszej, o tyle w kwestii skweru żądają przedstawienia jednoznacznego, wiarygodnego dokumentu. Komisja Regulacyjna ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich dała im na to czas do 2 kwietnia b.r.
 
Dodano: 7 marca 2002 r.
 
       "Wicher" wczoraj i dziś
 
       W niedzielę 24 lutego b.r. w Domu Kultury odbyło się uroczyste spotkanie byłych i obecnych działaczy Miejsko-Gminnego Ludowego Klubu Sportowego "Wicher" w Dobrej. Pretekstem do zorganizowania spotkania tuż przed rozpoczęciem rundy wiosennej, było niedawne przypadkowe odnalezienie w prywatnych zbiorach zdjęcia dobrskich piłkarzy z 1933 roku, będącego jak dotąd najstarszym dokumentem świadczącym o istnieniu zorganizowanego klubu piłkarskiego w mieście w tamtym okresie czasu.
       Wśród blisko trzydziestu gości przy suto zastawionym stole byli obecni m.in. piłkarze z czasów przed jak i powojennych, przedstawiciele władz samorządowych - burmistrz Piotr Schultz i jego zastępca Jan Nowak (piłkarz "Wichru" w latach 70-tych), oraz inni goście związani z dobrską piłką. Spotkanie było okazją do osobistego podziękowania przez prezesa "Wichru" Stanisława Stasiaka najbardziej zasłużonym dla klubu działaczom oraz sponsorom m.in. firmie odzieżowej państwa Kujawińskich "Vigo" oraz firmie budowlanej pana Zdzisława Masiery bezinteresownie wspomagających klub. Jeśli nie znajdzie się inny dokument świadczący o istnieniu klubu piłkarskiego w Dobrej przed 1933 rokiem, przyszły rok ogłoszony zostanie 70-tym, jubileuszowym rokiem jego istnienia. Działacze "Wichru", jeżeli znajdą się na to środki finansowe, chcieli by przy tej okazji wydać broszurę okolicznościową przedstawiającą historię piłki nożnej w Dobrej.
 
Dodano: 25 lutego 2002 r.
 
       Chodnikowe plany
 
       Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa dalszego, 620 metrowego odcinka chodnika na ulicy Dekerta i Długiej Wsi. Z wnioskiem o jego ułożenie oraz wybudowanie tam kanalizacji deszczowej, wystąpił w ubiegłym roku radny powiatowy Stanisław Stasiak. Przygotowana dokumentacja techniczna oraz projekt rzeczowo-finansowy zostały pozytywnie ocenione zarówno przez komisję infrastruktury przy Radzie Powiatu, jak i Zarząd Dróg Powiatowych. Wszystko wskazuje na to, że powstanie także chodnik na stadion, który to również ujęty został w planach Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych. Inne ulice miasta i wsie będą musiały dalej czekać na swoją kolej i lepsze czasy.
 
Dodano: 4 lutego 2002 r.
 
       Tablica powstańcom
 
       W 232 rocznicę bitwy pod Dobrą dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej konfederatom. Najkrwawsza bitwa Konfederacji Barskiej, która rozegrała się 23 stycznia 1770 roku na przedpolach Dobrej kosztowała życie 500 Polaków. Wielu jeńców Rosjanie wymordowali na miejscu, a w pościgu prowadzonym przez wojska carskie poległo drugie tyle. Przed kilku laty podobna tablica umieszczona została na murach kościoła parafialnego. Teraz to wydarzenie upamiętnia również tablica na budynku Urzędu Miasta.
 
Dodano: 4 lutego 2002 r.


Strona główna   |   Wstecz   |   Góra