WYDARZENIA - ROK 2001
 
       Dary dojechały
 
       W piątek 11 listopada wyjechał z Dobrej transport z darami dla powodzian na Podkarpaciu. Na apel władz gminy odpowiedzieli mieszkańcy większości sołectw. Najhojniejsi okazali się mieszkańcy wsi Dąbrowica, Januszówka, Linne, Piekary, Żeronice, Wola Piekarska i Łęg Piekarski. W sumie zebrano około 16,5 tony zboża (żyta, pszenżyta i pszenicy), 3,5 tony ziemniaków, a także 50 kg mąki, proszki do prania i mydło. Dary nieodpłatnie zawiozła do Żarnówka w gminie Maków Podhalański firma Marka Rychlika z Łęgu Piekarskiego. Na miejscu ich dystrybucją wśród najbardziej dotkniętych klęską zajmą się działacze Małopolskiego Stowarzyszenia Słtysów.
W dalszym ciągu trwa gminna zbiórka pieniędzy dla ofiar powodzi, które to przesłane zostaną w późniejszym terminie.
 
Dodano: 14 listopada 2001 r.
 
       Jubileusz orkiestry
 
       Jubileusz dziesięciolecia obchodziła w sobotę 10 listopada orkiestra dęta Ochotniczych Straży Pożarnych Dobra-Żeronice. Podczas uroczystości zasłużonym muzykom wręczono medale i odznaczenia, zaś dobrskiej OSP certyfikat włączenia do Krajowego Systemu Ratownictwa. Strażackie muzykowanie w Dobrej rozpoczęło się w 1907 roku, kiedy to z dobrowolnych składek mieszkańców miasta kupiono kilka instrumentów. Orkiestra w Żeronicach zawiązała się w okresie międzywojennym. Do ich połączenia doszło w 1991 roku. Na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. W 1993 roku orkiestra zajęła II miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Świnicach Warckich, w 1995 roku była zwycięzcą tej imprezy, zaś w tym roku orkiestra zajęła III miejsce podczas wojewódzkiego przeglądu w Kleczewie.
 
Dodano: 14 listopada 2001 r.
 
       Ekologiczna olimpiada
 
       Olimpiadę dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pod hasłem "Ziemia jest tylko jedna, więc powinniśmy o nią dbać" objął patronatem Związek Gmin "Czyste miasto, czysta gmina". Otworzył ją burmistrz Piotr Schulz, podkreślając wagę szerzenia edukacji ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców gminy. Olimpiada składała się z dwóch części pisemnej oraz prezentacyjnej polegającej na zaprezentowaniu przez zespoły krótkiej inscenizacji związanej tematycznie z ochroną środowiska. Wszystkim biorącym udział w imprezie szkołom przyznano równorzędne nagrody książkowe, które wzbogacą księgozbiory ich bibliotek.
 
Dodano: 14 listopada 2001 r.
 
       Poplenerowa wystawa
 
       Już po raz siudmy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury obejrzeć można obrazy namalowane przez plastyków amatorów podczas lipcowego pleneru "Dobra 2001". Wzięło w nim udział dwudziestu ośmiu artystów głównie z terenu województwa wielkopolskiego. Na wystawie obejrzeć można 56 obrazów. Dominują na nich pejzaże i martwe batury. Organizatorem pleneru był MGOK, komisarzem zaś Julianna Jesionek. Wystawa będzie czynna do 23 października, a oglądać ją można od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 15:00.
 
Dodano: 14 października 2001 r.
 
       Wystawa zdjęć
 
       W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury otwarta została 2 września. b.r. wystawa zdjęć i dokumentów pochodzących z okresu II wojny światowej. Fotografie przedstawiają zarówno obiekty jak i ludzi zamieszkujących w owym czasie teren gminy Dobra oraz ościenne: Kowale Pańskie, Przykona, Pęczniew i Jeziorsko. Wystawa czynna będzie do końca września. Główny organizator wystawy, radny powiatowy Stanisław Stasiak, zapowiada jednak organizację kolejnych prezentacji dotyczących innych okresów historii Dobrej i okolic.
 
Dodano: 6 września 2001 r.
 
       Zawody strażackie
 
       W niedzielę 17 czerwca w jednostce OSP w Rzymsku po raz kolejny zorganizowane zostały Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Wzięło w nich udział piętnaście drużyn reprezentujących dzięwięć spośród trzynastu zarejestrowanych w gminie jednostek. W kategorii dziewcząt do lat piętnastu dziewczyny z Dobrej pokonały swoje koleżanki z Żeronic. W tej samej kategorii wiekowej chłopców lepsi od dobrzan okazali się gospodarze imprezy. Z pojedynku męskich sekcji młodzieżowych do lat osiemnastu między Mikulicami a Żeronicami zwycięsko wyszli ci drudzy. W grupie seniorów natomiast zwycięstwo przed OSP Rzymsko i OSP Potworów odnieśli strażacy z Żeronic.
 
Dodano: 24 czerwca 2001 r.
 
       Nowy komendant
 
       Od 20 czerwca b.r. posadę nowego komendanta w dobrskim komisariacie obejmie nadkomisarz Andrzej Jaskulski, dotychczasowy komendant w Tuliszkowie. Został on pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Gminy i Miasta. Swą karierę w policji (milicji) Andrzej Jaskulski rozpoczął przed dwudziestu laty wstępując do MO. Przez dwa lata pełnił m.in. służbę w radomskiej służbie prewencji (?!). Następnie trafił do wydziału kryminalnego w Koninie. Wykształcenie uzupełnił w Wyższej Szkole Oficerskiej w Szczytnie. Pracował również w sekcji przestępstw gospodarczych w komendzie w Turku. Nowy komendant zapewnia, iż na obszarze trzech gmin obsługiwanych przez komisariat w Dobrej, utrzyma ład i bezpieczeństwo.
 
Dodano: 6 czerwca 2001 r.
 
       Przedwyborcze spotkanie Kalinowskiego
 
       W sobotę 2 czerwca na swe przedwyborcze spotkanie przyjechał do Dobrej Jarosław Kalinowski. O przyjeździe przewodniczącego PSL nie informował nawet najmniejszy plakat. O przyjeździe Kalinowskiego nie wiedział nawet burmistrz Piotr Schulz mimo, iż spotkanie odbywało się w utrzymywanym przez całe społeczeństwo MGOK. Zaproszenia na spotkanie otrzymali w postaci wici jedynie najbardziej zaufani działacze PSL w regionie. W przemówieniu Kalinowskiego dominowały, jak w przypadku większości partii przed wyborami, głównie obietnice i stwierdzenia typu "co złego to nie my".
 
Dodano: 6 czerwca 2001 r.
 
       "Wicher" w okręgówce
 
       W minioną niedzielę dobiegły końca rozgrywki w klasie A sezonu 2000/2001. W ostatniej kolejce spotkań piłkarze Wichru zremisowali bezbramkowo z zespołem "Polonus" Kazimierz Biskupi i utrzymali drugie miejsce w tabeli premiowane awansem do klasy okręgowej. Zespół "Wichru" pod wodzą Janusza Modrzejewskiego przez cały sezon prezentował dość wysoki poziom w grupie, toteż awans drużyny wydaje się być w pełni zasłużony. Trzymamy kciuki, aby i w nowej grupie piłkarze grali równie skutecznie.
 
Dodano: 6 czerwca 2001 r.
 
       Po mistrzostwach
 
       W dniach 26 i 27 maja odbyła się w Skęczniewie na zbiorniku "Jeziorsko" największa jak do tej pory impreza sportowa na tym akwenie - Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasie F-500. Zawody te stanowiły jednocześnie inaugurację tegorocznego sezonu motorowodnego w kraju. Oprócz jednej z sześciu zaplanowanych na ten rok eliminacji Mistrzostw Europy w klasie F-500 przeprowadzono również eliminacje Mistrzostw Polski w pięciu innych klasach. W sobotę zawodnikom sprzyjała aura, jednak zawiedli kibice, których przybyło mniej, aniżeli się spodziewano. W niedzielę natomiast sytuacja się odwróciła. Z powodu zbyt silnego wiatru odwołano wyścigi w niższych klasach. Zwycięzcą I eliminacji Mistrzostw Europy został Ivan Atamanow reprezentujący barwy Austrii. Kolejne miejsca zajęli Ferenc Csako (Austria) oraz aktualny mistrz świata Włoch Daniele Roda. Polak, Tadeusz Haręza, był dopiero dziewiąty. Organizacja Mistrzostw została wysoko oceniona przez obserwatorów, m. in. przez komisarza z ramienia U.I.M. Erwina Langa. Pozostaje mieć nadzieję, iż atrakcyjność zbiornika "Jeziorsko" i pogłębiane wciąż doświadczenia w organizacji tego typu zawodów przyczynią się do organizowania na tym akwenie jeszcze częściej wyższych rangą imprez.
 
Dodano: 30 maja 2001 r.
 
       Promocja "Jeziorska"
 
       Swoje pierwsze posiedzenie odbyło w Poddębicach świeżo zarejestrowane Stowarzyszenie Promocji Zbiornika Jeziorsko. W jego składzie znaleźli się przedstawiciele trzech powiatów i trzech gmin (Dobra, Warta, Pęczniew), na których terenie znajduje się zbiornik "Jeziorsko". Przewodniczącym SPZJ został Piotr Schulz - burmistrz Dobrej. Celem jakie postawiło przed sobą Stowarzyszenie jest wspieranie i upowszechnianie rozwoju turystyki na tym największym w centralnej Polsce sztucznym zbiorniku wodnym. Cel ten ma zostać zrealizowany poprzez organizowanie zawodów sportowych i rekraacyjnych promujących "Jeziorsko". Dla uczestików spotkania niezwykle ważną kwestią jest ochrona walorów przyrodniczych i zabytków znajdujących się wokół zbiornika. Stowarzyszenie planuje stworzenie wspólnej bazy danych dotyczącej możliwości inwestycyjnych o charakterze turystyczno-wypoczynkowym. W najbliższym czasie planowane jest dodatkowo powołanie kół terenowych, których zadaniem będzie realizacja celów Stowarzyszenia na terenie konkretnych wsi i ich obszarach.
 
Dodano: 23 kwietnia 2001 r.
 
       Wymiana oświetlenia
 
       Do 10 marca planowana jest wymiana oświetlenia na ulicy Kilińskiego i Narutowicza stanowiących część drogi krajowej nr 83 Konin - Sieradz. Stare lampy rtęciowe zostaną wymienione na znacznie tańsze w eksploatacji lampy sodowe.Wydział Gospodarki i Integracji Europejskiej WUW planuje w późniejszym czasie wymianę oświetlenia na dalszym odcinku trasy, aż do granicy województwa w Miłkowicach. Koszty inwestycji w samej Dobrej wyniosą ponad 10.000 zł. Zostaną one pokryte przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki we współudziale z gminą Dobra.
 
Dodano: 7 marca 2001 r.
 
       Droga przez cmentarz?
 
       Geodeci opracowujący komputerową mapę Dobrej odkryli, iż żwirowa droga obok cmentarza żydowskiego łącząca Dobrę ze wsią Linne przebiega w rzeczywistości przez jego teren. Zmiana położenia drogi nastąpiła najprawdopodobniej w latach siedemdziesiątych. Jeśli sytuacja ta okaże się być prawdziwa, koniecznym okazać się może przywrócenie drodze dawnego przebiegu.
 
Dodano: 7 marca 2001 r.
 
       Podwyżka dla burmistrza
 
       Rada Miejska Dobrej podjęła decyzję o podwyższeniu miesięcznego wynagrodzenia burmistrza. Obecnie otrzymywał on będzie 2.014 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego plus dodatek funkcyjny w wysokości 125% najniższego wynagrodzenia oraz 20% dodatku specjalnego od obu tych sum razem wziętych. Podczas tej samej sesji Rada podjęło uchwałę o likwidacji trzech trzyklasowych filialnych szkół podstawowych w Skęczniewie, Rzymsku i Żeronicach oraz ustaliła ustaliła termin obchodów tegorocznych "Dni Dobrej" na 9-10 czerwca.
 
Dodano: 7 marca 2001 r.
 
       Archiwum przenoszone
 
       Zgodnie z pokontrolnymi zaleceniami, rozpoczęto przenoszenie archiwum Urzędu Gminy i Miasta Dobra z budunku Urzędu, do pomieszczeń w przychodni zdrowia przy ulicy Wiatraki. Dotychczas dokumenty znajdowały się w zawilgoconej piwnicy. W obawie o ich stan zdecydowano o przeniesieniu archiwum do obszernych i suchych pomieszczeń piwnicznych przychodni. Wcześniej przeniesiono do nich również magazyn Obrony Cywilnej, jednak wiele pomieszczeń nadal pozostaje nie w pełni wykozystane.
 
Dodano: 7 marca 2001 r.
 
       Szkoły do likwidacji
 
       Zgodnie z pokontrolnymi zaleceniami, rozpoczęto przenoszenie archiwum Urzędu Gminy i Miasta Dobra z budunku Urzędu, do pomieszczeń w przychodni zdrowia przy ulicy Wiatraki. Dotychczas dokumenty znajdowały się w zawilgoconej piwnicy. W obawie o ich stan zdecydowano o przeniesieniu archiwum do obszernych i suchych pomieszczeń piwnicznych przychodni. Wcześniej przeniesiono do nich również magazyn Obrony Cywilnej, jednak wiele pomieszczeń nadal pozostaje nie w pełni wykozystane.
 
Dodano: 25 lutego 2001 r.
 
       Klasa integracyjna
 
       Najprawdopodobniej już wkrótce w Dobrej ruszy kolejna klasa integracyjna, tym razem w gimnazjum. Jeśli rodzice kilkorga uczniów pierwszej klasy gimnazjum zgodzą się na ich przeniesienie do nowej grupy, klasa integracyjna rozpoczęła by swą działalność już w najbliższych dniach. W przeciwnym wypadku oddział uruchomiony zostanie z początkiem nowego roku szkolnego. W klasie rozpoczęło by naukę troje niepełnosprawnych. Pierwsza tego typu klasa powstała w dobrskiej podstawówce pół roku temu. Pomysł ten okazał się być trafionym, toteż zdecydowano o wdrożeniu go również w gimnazjum. Tuż obok placówki Zespołu Szkół znajduje się punkt konsultacyjny poradni pedagogiczno-psychologicznej i ognisko środowiskowe TPD. Warunków w jakich uczyły by się dzieci pozazdrościć by więc mogła nie jedna szkoła.
 
Dodano: 14 lutego 2001 r.
 
       Powstało Koło RS AWS
 
       W Dobrej powstało drugie w powiecie gminne koło Ruchu Społecznego AWS. Przygotowania do jego powstania rozpoczęły się już pod koniec ubiegłego roku. W związku jednak z napiętą sytuacją jaka wówczas miała miejsce we władzach Akcji Wyborczej Solidarność, utworzenie koła zostało wstrzymane do momentu ustabilizowania się sytuacji, co nastąpiło z początkiem tego roku. Do Koła przystąpiły do tej pory dwadzieścia dwie osoby. Jego przewodniczącą została Wiesława Wargacka wybrana na tę funkcję podczas zebrania organizacyjnego. Podczas drugiego spotkania z udziałem posłów Antoniego Tyczki i Stefana Piotrowskiego (przewodniczącego powiatowej struktury RS AWS) planowano wybrać pozostałych członków Zarządu Gminnego, jednak z braku quorum nie doszło do tego. Wśród zaproszonych gości był również Piotr Schulz, burmistrz Dobrej, do którego członkowie Koła skierowali szereg uwag dotyczących funkcjonowania gminnego samorządu i jego struktur. Najwięcej czasu poświęcono sprawom związanych z oświatą. Poseł Antoni Tyczka omówił aktualną sytuację po prawej stronie sceny politycznej oraz zapowiedział swój udział w otwartym spotkaniu z mieszkańcami Dobrej. Obiecał również postarać się, aby przybyli na nie również poseł Ireneusz Niewiarowski i senator Marek Waszkowiak.
 
Dodano: 1 lutego 2001 r.
 
       Pomnik żołnierzom
 
       Kwotę dwóch tysięcy złotych (spośród potrzebnych blisko 10.000 zł) przyznał gminie wydział spraw obywatelskich wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na remont mogił nieznanych żołnierzy poległych pod Dobrą w czasie I wojny światowej. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z Niemieckiego Ludowego Związku Opieki Nad Grobami Wojennymi w Kassel. W zbiorowych mogiłach na cmentarzu parafialnym w Dobrej najprawdopodobniej wspólnie spoczywają żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej. Dotychczas miejsce ich spoczynku upamiętnione było wyłącznie rzędem metalowych krzyży. Pieniądze, choć niewielkie, pozwolą na rozpoczęcie prac przy budowie grobowca, który najprawdopodobniej stawiany będzie w kilku etapach.
 
Dodano: 1 lutego 2001 r.
 
       Przetarg unieważniony
 
       Zarząd Gminy i Miasta Dobra unieważnił przetarg na budowę gimnazjum w Dobrej. Powodem jest brak własnych środków inwestycyjnych przeznaczonych na ten cel w tegorocznym budżecie. Aby możliwe było rozpoczęcie prac budowlanych, w kasie gminy musiałoby znaleźć się 100.000 zł (drugie tyle przyznałby wówczas wojewoda). Pieniądze te wystarczyłyby na wykonanie planów i wylanie fundamentów. Głównym powodem braku pieniędzy w kasie są zobowiązania gminy wynikające z "Karty Nauczyciela". W takiej sytuacji rozpoczęcie prac przy budowie Gimnazjum nie będzie możliwe wcześniej aniżeli w 2002 roku.
 
Dodano: 2 stycznia 2001 r.
 
       Biblioteka zlikwidowana
 
       Decyzją burmistrza Piotra Schulza, zlikwidowany został jedyny punkt filialny Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrej znajdujący się w Piekarach. Głównym powodem zamknięcia biblioteki było wciąż malejące zainteresowanie księgozbiorem (od dawna zresztą nieuzupełnianym o nowe pozycje). W związku z zamknięciem filii część książek przekazano bibliotece w Szkole Podstawowej w Piekarach, reszta zaś zasili księgozbiór biblioteki macierzystej. W celu ułatwienia dostępu do zbiorów, wydłużone zostaną godziny otwarcia dobrskiej biblioteki. Teraz będzie ona czynna we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem niedziel.
 
Dodano: 2 stycznia 2001 r.


Strona główna   |   Wstecz   |   Góra