AKTUALNOŚCI

       Wywożą śmieci na dziko
 
       Jedną z atrakcji, jaką nieświadomie zafundowano mieszkańcom Dobrej jest powstałe przy targowisku wysypisko śmieci, gdzie każdy bezkarnie, w dowolnej porze dnia i nocy, może wynieść swoje śmieci. A atrakcja to nie mała. Nie tylko dla mieszkańców Dobrej. Jeden ze świadków widział dwa podjeżdżające samochody na rejestracjach z sąsiedniego województwa. Samochody wjechały na teren śmietnika i wyjechały lżejsze o zostawione na nim śmieci. Po co wywozić śmieci na legalne wysypisko i płacić 22,96 zł za metr sześcienny, skoro tutaj można przywieźć smieci co niemiara, nie ponosząc żadnych kosztów składowania? W celu wyjaśnienia sprawy udałem się na rozmowę z kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Dobrej, panią Małgorzatą Osiwałą. Pani Małgorzata o całym procederze doskonale wie. Sama szacuje, że jedynie 1/3 śmieci z tego śmietnika pochodzi z targowiska, (jedynie w takim celu śmietnik został utworzony). Jak się dowiedziałem, śmieci mogłyby zostać wywiezione, ale jest to kwestia nie małych pieniędzy. Poza tym ZGKiM w Dobrej ma obowiązek wywozić śmieci, które pochodzą jedynie z targowiska. Pani Małgorzata zdaje sobie także sprawę z tego, że nawet jeśli śmieci zostaną wywiezione, to i tak problem pojawi się znów. Zbadajmy więc sprawę bardzo wnikliwie. Obok miejsca na śmieci pochodzące z targowiska stoi budynek, własność gminy. Kiedyś były tutaj pomieszczenia biurowe. Obecnie budynek jest kompletnie zdewastowany. Pani Małgorzata myśli o jego wydzierżawieniu i widzi w tym sposób na skończenie z wyrzucaniem przez mieszkańców śmieci na tym terenie. Skoro ktoś by obiekt zagospodarował, nie pozwoliłby z pewnością na taką samowolę. Ale któż zechce kupić bądź wydzierżawić taką ruderę? Poza tym chcąc coś zrobić z budynkiem należałoby eksmitować obecnych jego "lokatorów". Mowa tu o szczurach, dla których takie sterty śmieci to istny raj. W nie tak dalekiej przeszłości we wjeździe na teren śmietnika stała brama. Brama była z metalu. A metal był w cenie. Prawdopodobnie brama znalazła swoje miejsce na którymś ze złomowisk. Kolejny problem to pojemniki na śmieci, dar powiatu, jakie stoją przed wjazdem na teren śmietnika. Z rozmowy z panią Małgorzatą wynika, że firma EKO GĄB, mająca opróżniać pojemniki, nie zrobi tego. Powód - nieodpowiednia segregacja śmieci, np. w pojemnikach na szkło znaleziono butelki po oleju. Efekt - pojemniki pełne, a obok nich sterta butelek i innych śmieci, które dziwnym zbiegiem okoliczności usunięto bezpośrednio po przeprowadzeniu przeze mnie wywiadu z panią kierownik ZGKiM. Z kolei na drugi dzień jeden z pojemników był przewrócony, spód jego wyrwany, a śmieci, które się w nim znajdowały, leżały obok niego. To prawdopodobnie efekt buszowania w celu poszukiwania tak cennego aluminium (puszki po piwie) lub po prostu nowa forma spędzania przez młodzież wolnego czasu.
       I jeszcze jedna paląca kwestia. Potrzeba właściwie. A dokładniej brak możliwości jej załatwienia. Kiedyś, na teręnie wcześniej wspomnianego budynku, znajdowały się toalety. Obecnie "toaleta" mieści się w zaroślach. Osobiście nie polecam z niej korzystać — bliskie spotkanie z pokrzywą może wywołać podrażnienia. Pani kierownik ZGKiM twierdzi, że toalety znajdują się na dworcu. Owszem, ale drzwi do nich są przez cały czas zamknięte. Klucz ma właściciel funkcjonującej obok hurtowni i choć ma obowiązek go udostępniać to nie robi tego. Jeszcze niedawno mnożna było skorzystać z owych toalet. Nie tylko w wiadomym celu. Miejsce to wykorzystywane było do organizowania spotkań z cyklu "Wypijmy za błędy *, jakie organizowali miejscowi amatorzy taniego wina. Na sam koniec moich rozważań nasuwa się refleksyjne pytanie. Smieci może i mieszkańcy Dobrej mają gdzie wynosić, ale za nagłą potrzebą muszą się chyba udać do sąsiedniej gminy, tak czy nie?
 
Dodano: 6 września 2006 r.
Źródło: "Monitor Turkowski"
       Komentarze

Dodano: 07-09-2006

o ja pierdole, smiech na sali. Ale taka prawda. A w kiblach na dworcu nie tylko były akcje \"tanie wina\" ale i \"tanie numerki\" hahaha
E-mail:Dodano: 08-09-2006

No i masz się z czego cieszyć. Jeżdżą po twoim mieście i gminie jak po burej s....ce, a ty się z tego cieszysz.
Puknij się, jeżeli masz w co !!
E-mail:doberman Dodano: 08-09-2006

Cóż się dzieje przed tymi wyborami? Pisemko Marczewskiego popierającego Ochocką preciwko niej?
E-mail:Dodano: 09-09-2006

stary kurwa jakbym miał płakać i rozpaczac to by mi łez i życia brakło. a poza tym to wszystko zaczyna juz mnie własnie bawić. Kazdy naokoło smieje sie z Dobrej i z władz. Prawa miejskie ma ale to po prostu wiocha. W tej dziurze nigdy nic nie było porządnie i pewnie nie bedzie. a w ogole to się ode mnie odpierdol. taka prawda.
E-mail:Dodano: 09-09-2006

Ty już chamstwo masz nawet we krwi. Nawet od wulgaryzmów nie umiesz się powstrzymać jak przystało na typowego chama ze wsi ;P
E-mail:Dodano: 10-09-2006

umiałbym się powstrzymać ale jakbym pisał badz rozmawiał z kims poważniejszym niż Ty. Wiec ssij pałe
E-mail:doberman Dodano: 14-09-2006

Przestańcie się kłócić. Gdyby władze gminy bardziej dbały o targowisko i jego otoczenie, nik nie odważyłby się tam wyrzucać śmieci. Poza tym gdyby składowanie na wysypisku było tańsze, a najlepiej bezpłatne (mam tutaj na mysli mieszkańców naszej gminy) to również niedochodziłoby do takich sytuacji.
E-mail:anonimek Dodano: 15-09-2006

No tak Krzysztofie... Nie ma to jak krytykowac wlasna gmine i wlasne podworko... Tylko do tego jestes zdolny (he he).
Pomysl teraz dzieki komu na targowisku jest tyle samieci.
Nie wiesz?? To Ci powiem-dzieki ludziom, ktorzy tam sie dorabiaja... (domysl sie kogo mam na mysli:).
Chcesz pomoc naszemu miastu?? Jesli tak, to wez szczote w dlon i do dziela!! Zycze powodzenia:-)
E-mail:anonimek Dodano: 15-09-2006

No tak Krzysztofie... Nie ma to jak krytykowac wlasna gmine i wlasne podworko... Tylko do tego jestes zdolny (he he).
Pomysl teraz dzieki komu na targowisku jest tyle smieci.
Nie wiesz?? To Ci powiem-dzieki ludziom, ktorzy tam sie dorabiaja... (domysl sie kogo mam na mysli:).
Chcesz pomoc naszemu miastu?? Jesli tak, to wez szczote w dlon i do dziela!! Zycze powodzenia:-)
E-mail:anonimek Dodano: 15-09-2006

Mlody \"redaktorze\" wypowiedz sie dokladniej co do tych toalet obok targowiska. Chcialbys jakas prywatna, czy publiczna Cie zadowoli??
Bo domyslam sie ze ten artykul pisales z mysla o sobie... Wcale Ci sie nie dziwie... Jakbym tyle godzin stal na targowisku co Ty, to prawdopodobnie tez by mi sie cos zachcialo...
E-mail:Dodano: 15-09-2006

Ciekawe dlaczego wlasciciel hurtowni znajdujacej sie obok dworca nie chce udostepniac klucza od toalet?? A moze ten klucz jest niedostepny tylko dla stalych bywalcow... (np. dla Ciebie \"redaktorku\")
E-mail:       Dodaj komentarz

Autor:
Email:
Treść:


Strona główna   |   Wstecz   |   Góra