AKTUALNOŚCI

       Nowy sztandar dla straży
 
       W przyszłym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrej obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia. By godnie uczcić to wyjątkowe święto, prezydium zarządu wystąpiło z inicjatywą ufundowania nowego sztandaru. Koszt jego wykonania wyceniany jest na około 6 tys. złotych.
       Pierwszy sztandar jednostka otrzymała w 1922 roku. Na wieść o wybuchu II wojny światowej ukryty został wraz z dokumentami przez Wawrzyńca Gryczyńskiego, ówczesnego gospodarza strażnicy. Jak wielu innych mieszkańców miasta, druh Gryczyński opuścił je uciekając przed wojenną pożogą. Zginął w czasie bombardowania przez lotnictwo niemieckie. Informację o miejscu ukrycia sztandaru zabrał ze sobą do grobu.
       Drugi sztandar jednostka dostała 20 stycznia 1952 roku. Najwyraźniej widniejący na nim napis "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" nie podobał się ówczesnym władzom, bo postanowiono go zmienić. Dokonano tego trzydzieści siedem lat temu. Uroczystość przekazania nowego, pasującego do ustroju PRL, odbyła się 28 maja 1967 na terenie parku miejskiego. Komunistyczne dzieło nie przystające do obecnych czasów zdecydowano zastąpić nowym.
       Sztandar wraz z nowym drzewcem został już zamówiony w firmie hafciarskiej spod Poznania. Podobnie jak na tym przedwojennym i z 1952 roku widniał będzie na nim napis "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Jubileuszową uroczystość zaplanowano na 4 maja 2005 roku. Będzie ona połączona z powiatowym Dniem Strażaka.
 
Dodano: 12 sierpnia 2004 r.
Żródło: "Echo Turku"
       Komentarze

       Dodaj komentarz

Autor:
Email:
Treść:


Strona główna   |   Wstecz   |   Góra