AKTUALNOŚCI

       Żydzi szukają korzeni
 
       Dobrę odwiedził Joseph Podemski, urodzony tutaj Żyd, obecnie zamieszkały w Kanadzie. Ma już ponad osiemdziesiąt lat, a do miasteczka nad Teleszyną przyjechał w poszukiwaniu śladów po swoich bliskich.
        Pierwsi Żydzi pojawili się w Dobrej na przełomie XV i XVI wieku. Z danych statystycznych wynika, że w XIX wieku stanowili więksość mieszkańców miasteczka. Ubywać zaczęli dopiero w XX wieku, głównie do uprzemysłowionej Łodzi. Na tej fali przenieśli się tam również rodzice Józefa Podemskiego. Część jego rodziny pozostała jednak w Dobrej. On sam przeżył łódzkie getto, a następnie obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Po wojnie wyjechał do Kanady. Teraz powrócił by sprawdzić co stało się z jego bliskimi.
        Po Dobrej, a szczególnie miejscach związanych z dobrskimi Żydami oprowadził go Stanisław Stasiak - znawca tutejszej historii. Pan Podemski bardzo dobrze władający językiem polskim w mowie i piśmie zachwycony był miasteczkiem, które w dużym stopniu zachowało zapamiętany przez niego z dzieciństwa urok.
        Poszukiwania w księgach meldunkowych oraz stanu cywilnego śladów po jego bliskich na razie niewiele dały. Jeżeli nie wyjechali z Dobrej przed wojną, to prawdopodobnie zostali wywiezieni przez hitlerowców do Chełmna nad Nerem i jak większość dobrskich Żydów zgładzeni. Stanisław Stasiak obiecał, że jeżeli będzie to możliwe postara się do końca wyjaśnić ich losy
        Józefowi podemskiemu towarzyszyła wnuczka, reporterka jednej z kanadyjskich stacji telewizyjnych, która nakręciła w Dobrej szereg sekwencji, które zostaną wykorzystane w przygotowywanym przez nią dokumencie. Ona w przeciwieństwie do swojego dziadka mówiła tylko po angielsku.
 
Dodano: 8 stycznia 2004 r.
Żródło: "Echo Turku"
       Komentarze

Dodano: 03-06-2007

żydzi niech u siebie zrobią porządek, walczą już 60 lat
E-mail:       Dodaj komentarz

Autor:
Email:
Treść:


Strona główna   |   Wstecz   |   Góra